Kamienie szlachetne
pierscionki złote bizoe kamienie szlachetne do biżuterii hand made

Diament

„król kamieni szlachetnych”. Jego magia polega na pięknie i stałej wartości. Należy do najbardziej znanych, podziwianych i pożądanych kamieni szlachetnych. Nazwa diamentu wywodzi się od greckiego „adamas” (niezwyciężony, niepokonany) i nawiązuje do niezwykłej twardości tego minerału – 10 w skali Mohsa. Swoim blaskiem uświetnia najważniejsze chwile w naszym życiu, takie jak narodziny, zaręczyny, ślub, jubileusze i wiele innych ważnych wydarzeń. O jakości oszlifowanego diamentu decydują cechy określane przez tzw. zasadę 4C. carat (karat – jednostka określająca masę), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif).

Rubin

symbol miłości. Tak jak szafir należy do rodziny korundów. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „ruber” (czerwony). Świetliste i piękne odcienie rubinu zmieniają się od różu do ciemnej purpury. Swoją wspaniałą czerwoną barwę zawdzięcza domieszce tlenku chromu. Wysoka twardość, duża gęstość, wysoki współczynnik załamania światła wyznaczają mu miejsce zaraz po diamencie.

Szafir

tak samo jak rubin należy do rodziny korundów. Jego nazwa wywodzi się z wielu języków. W sanskrycie szafir nazywa się „sauriratna”, co znaczy poświęcony Saturnowi. Niebieski szafir w doskonały sposób łączy wytworny chłód i metafizyczną głębię.

Szmaragd

należy do grupy beryli, w których czynnikiem barwiącym jest chrom i (lub) wanad. Najpiękniejszym i najcenniejszym odcieniem jest ostra, świeża zieleń majowej trawy. Większość szmaragdów posiada w swoim wnętrzu charakterystyczne inkluzje. Ich obecność jest niepodważalnym dowodem naturalnego pochodzenia.

Tanzanit

to fioletowo-niebieska odmiana zoisytu. Charakteryzuje się znacznym pleochroizmem, w zależności od strony, z której się go ogląda, niewygrzewany tanzanit przybiera barwę filetową, niebieską lub brązowawą.

Akwamaryn

nazwa wywodzi się od określenie wody morskiej, łac. Aqua marina. Swoją barwę zawdzięcza występowaniu żelaza w strukturze krystalicznej, zaś najbardziej poszukiwane są akwamaryny o głębokim błękicie.

Topaz

najczęściej występuje w kolorze promiennej żółci, ale też w odcieniach niebieskim, zielonym i brązowym.

Turmaliny

są rodziną kamieni szlachetnych o największym bogactwie barw. Jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na kupno drogiego kamienia (np. rubinu, szafiru, szmaragdu) bez trudu znajdzie upragnioną barwę wśród turmalinów.

Granat

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.to minerał krystalizujący w układzie regularnym. W rodzinie granatów reprezentowane są wszystkie barwy, z wyjątkiem niebieskiej, która pojawia się bardzo rzadko w granatach zmieniających barwę. Najczęściej występujące granaty mają barwę w odcieniach czerwieni.

Perydot

(chryzolit) to zielono-złocisty kamień, który został przywieziony do Europy w średniowieczu, przez krzyżowców. Od dawnych czasów kojarzono chryzolit ze słońcem. Miał on „gromadzić jasne promienie słoneczne i w ten sposób chronić przed ciemnością i ślepotą. Chryzolit jest najważniejszy w rodzinie oliwinów.

Ametyst

(od greckiego amethystos) jest najbardziej poszukiwaną i najcenniejszą odmianą kwarcu. Swoją fioletową barwę zawdzięczają współdziałaniu związków żelaza i centrów barwnych.

Akwamaryn

to żółta odmiana kwarcu. Najczęściej spotykane cytryny mają ciemnożółtą barwę, uzyskana podczas termicznej obróbki ametystu. Ogrzewanie służy uszlachetnieniu barw i nie wpływa ujemnie na ocenę kamienia, dopóki nie zostanie poddany intensywnemu działaniu światła.