Podstawowe informacje

Metalami szlachetnymi najczęściej stosowanymi do wyrobu biżuterii są złoto i srebro. To stosunkowo miękkie metale, dlatego biżuteria w czasie użytkowania w naturalny sposób rysuje się, matowieje i ulega stopniowemu zużyciu.

Biżuterii szkodzi np. kontakt ze środkami chemicznymi, które stosuje się w każdym gospodarstwie domowym, przy codziennych czynnościach, np. sprzątaniu. Dlatego podczas prac zaleca się zdejmowanie biżuterii, aby nie narazić jej na zniszczenie.

W przypadku wyrobów zawierających wklejane elementy (kryształki, rzemyki, drewno i inne) należy unikać kontaktu z wodą oraz bezpośredniego kontaktu z kosmetykami. Ponadto substancje pochodzenia organicznego (perła, bursztyn, koral, masa perłowa) nie mogą być narażone na długotrwały kontakt ze środkami chemicznymi zawartymi w kosmetykach (np. lakiery do włosów, perfumy, balsamy). Może to powodować utratę połysku i odbarwienia.

Oksydowanie przyspiesza również kontakt biżuterii z kosmetykami, chlorem, siarką (np. zawartą w wodzie leczniczej lub ciepłych źródłach), słoną wodą i kwaśnym poziomem ph skóry. W przypadku stosowania niektórych leków, silnie zmieniających ph skóry, oksydowanie może przebiegać bardzo szybko.

Na oksydowanie narażona jest również biżuteria złota wykonana z niższych prób złota (333 i 375 – 8 i 9 karat), im niższa zawartość złota w stopie, tym oksydacja jest bardziej widoczna.

pielęgnacja biżuterii ze złota i kamieni szlachetnych - obrączki, pierścionki
Dobre nawyki

Aby biżuteria zachowała swój piękny wygląd, powinna być systematycznie czyszczona w odpowiedni sposób.

Jeśli chcemy odświeżyć biżuterię we własnym zakresie, można ją czyścić specjalnie przeznaczonymi do tego środkami (płynami, ściereczkami), które można zakupić w sklepach jubilerskich.

Nie należy czyścić biżuterii np. pastą do zębów, gdyż może to spowodować zmatowienie lub trwałe przebarwienie powierzchni.

Biżuterię złotą lub srebrną, która nie musi unikać kontaktu z wodą, można co jakiś czas przemyć pod bieżącą ciepłą wodą za pomocą miękkiej szczoteczki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dzięki temu usunięte zostaną gromadzące się w zagłębieniach i pod kamieniami zanieczyszczenia. Jest to najprostszy sposób na delikatne odświeżenie biżuterii.

Biżuterię najlepiej jest oddać w fachowe ręce złotnika, który ją wypoleruje przy użyciu specjalnych past polerskich, a później umyje w myjce ultradźwiękowej. Tym sposobem będziemy się cieszyć pełną blasku biżuterią w idealnym stanie, bez rys i przebarwień.

pielęgnacja biżuterii ze złota i kamieni szlachetnych - obrączka z brylantami
Jeszcze kilka informacji 🙂

Aby nasza biżuteria jak najdłużej cieszyła nas swoim blaskiem, należy unikać sytuacji powodujących mechaniczne ścieranie się powierzchni.
Dbając właściwie o biżuterię z pewnością dłużej zachowa ona swój piękny wygląd.

Każdą biżuterię powinno się przechowywać w staranny sposób, aby zapobiec jej uszkodzeniu. Najlepiej, jeżeli przechowywana jest w specjalnych kuferkach lub pudełkach do tego przeznaczonych, a każdy element jest umieszczony osobno, aby zapobiec wzajemnemu rysowaniu się biżuterii.

Wypolerowane srebro ma piękną błyszczącą powierzchnię, jednak naturalną właściwością srebra jest oksydowanie (ciemnienie powierzchni). Dzieje się tak wtedy, gdy jest ono narażone na długotrwały kontakt ze światłem i powietrzem (zawartym w powietrzu tlenkiem siarki). Proces ten można spowolnić przechowując biżuterię w kasetkach, pudełkach lub szczelnie zamkniętych opakowaniach (np. torebkach foliowych z zaciskiem strunowym).

pracownia jubilerska bizoe, pierścionki modułowe ze złota
[learts_instagram username=”bizoe_jewellery” view=”carousel” number_items=”20″ auto_play=”yes” auto_play_speed=”5″ number_of_items_to_show=”3″ spacing=”15″ gap=”15″][/learts_instagram]
@bizoe_jewellery

Obserwuj nas na instagramie