złoty pierścionek bizoe młotkowany z tanzanitem

Tanzanit. Ukochany kamień Elizabeth TaylorTanzanit jest jednym z najcenniejszych kamieni szlachetnych, rzadszy o diamentu

Tanzanit, ukochany kamień Elizabeth Taylor stał się rozpoznawalny wkrótce po odkryciu. Biżuteria z tanzantami jest niezwykle popularna, a kamień bywa czasem nazywany minerałem cenniejszym od diamentu. Dlaczego?

Przypadek nie przypadkiem

W połowie lat 60. Manuel de Suoza, poszukiwacz złota, w trakcie jednej z wypraw w Afryce natknął się na fioletowo – niebieski kamień. Początkowo sądził nawet, że znalazł peridot, dumortieryt lub minerał o niebiesko – fioletowej barwie zwany kordierytem. Ponieważ nie potrafił go zidentyfikować poprosił o pomoc amerykańskiego gemmologa. John Saul wysłał w imieniu poszukiwacza próbki minerału do wielu instytucji gemmologicznych w Stanach Zjednoczonych i Afryce, ale dopiero Ian McCloud, naukowiec współpracujący z tanzańskim rządem, uznał wyjątkowy kamień za niebieską odmianę zoizytu.Owal to jeden z najpopularniejszych tanzanitów

Jego opinię potwierdziło wiele wyższych uczelni, w tym Harvard, Amerykański Instytut Gemmologiczny (GIA) oraz Cambridge. W 1967 roku tanzanit wpisano na listę kamieni szlachetnych, jednocześnie uznając go za minerał tysiąc razy rzadszy od diamentu. Sława tanzanitu miała dopiero nadejść.


Jeden z najrzadszych szlifów stosowanych w obróbce tanzanitów – szlif Acherr

W 1977 roku, rok po odkryciu tanzanitu, amerykańska firma Tiffany&Co stworzyła pierwsze projekty biżuterii z tym minerałem. Zmieniono też nazwę kamienia – dotychczas nazywano go niebieskim zoizytem, a zastąpiono łatwiejszą do wymówienia nazwą tanzanit.

Intensywna barwa tanzanituTanzanit ma różne barwy. Za najcenniejsze uchodzą te okazy o intensywnych, głębokich barwach


Najpiękniejszy, intensywnie głęboki kolor tanzanitu poszukiwany w jubilerstwie

Ze względu na przezroczysty, wyróżniający się kolor – ametystowy, ciemnoniebieski, chabrowy, szafirowy, fioletowoniebieski, tanzanit bywa nazywany minerałem o intensywnej barwie. Za najdroższe uchodzą okazy o głębokich, nasyconych kolorach. Zdarzają się także kamienie w odcieniach żółci, brązu, beżu, jednak te okazy osiągają niższe ceny. Tanzanit, jako jeden z nielicznych kamieni szlachetnych wydobywa się jedynie w jednym miejscu na świecie – u stóp gór Kilimandżaro i Mawenzi w Tanzanii (rejon Arusha i Moshi). Wedle obliczeń złoże kamieni wyczerpią się za 20 – 45 lat, dlatego minerał jest jeszcze bardziej poszukiwany i pożądany, a jego wydobycie jest ściśle kontrolowane przez rząd.

Niesamowita biżuteria

Nasza biżuteria jest utkana z pasji, najwyższej jakości kamieni i metali – białego oraz żółtego złota. W naszym salonie oferujemy olśniewającą biżuterię, m.in. subtelny pierścionek z żółtego złota centralnie umieszczonym tanzanitem, idealnie pasujący jako dopełnienie codziennej jak i wieczorowej kreacji.


Precyzja, pasja i przepiękny tanzanit. Efekt? Biżuteria od której trudno oderwać wzrok. Pierścionek z żółtego złota z tanzanitem, BIZOE

Równie interesujący jest pierścionek z białego złota zdobiony tanzanitem będący połączeniem nowoczesności – biżuterię z białego złota wybierają osoby ceniące nowoczesny design – oraz klasyki.


Klasyka w najlepszym wydaniu. Nietuzinkowy pierścionek zdobiony tanzanitem w białym złocie, BIZOE

Niektóre modele oferowanej przez nas biżuterii są dodatkowo kameryzowane diamentami. Ciekawym pomysłem jest łączenie prostego, pozbawionego zdobień pierścionka z tanzanitem wraz z diamentową obrączką. Przepiękne precjozum kameryzowane diamentem i tanzanitem wygląda niezwykle dziewczęco i delikatnie. Oba pierścionki można nosić także oddzielnie.


Idealne połączenie diamentów i tanzanitu. Piękno zaklęte w pierścionkach z białego złota BIZOE


Pierścionki z tanzanitem i diamentami można nosić także oddzielnie. Biżuteria BIZOE

Wiele projektów naszej biżuterii posiada centralnie umieszczone kamienie, dlatego, aby zabezpieczyć tanzanit umieściliśmy go na grubszej obrączce, dzięki czemu pierścionek posiada pełniejszą konstrukcję. Niezwykle kobiecy pierścionek kameryzowany tanzanitem stanowi doskonałą biżuterię stanowiącą kwintesencję prostoty, delikatności i subtelności.


Genialny pierścionek z białego złota zdobiony tanzanitem to tylko jeden z najpiękniejszych wzorów galerii BIZOE

Naszym kolejnym oryginalnym, niespotykanym nigdzie indziej pomysłem jest połączenie ze sobą trzech różnych kamieni – rodolitu, diamentu i tanzanitu na jednej obrączce, tworzącej wysublimowany, designerski pierścionek.


Szlachetny miraż kamieni w nowoczesnej odsłonie. Niezwykły pierścionek z rodonitem, diamentem i tanzanitem, BIZOE

Niezwykły tanzanit

W przeciwieństwie do większości znanych i podziwianych minerałów, tanzanit został odkryty dopiero kilkanaście lat temu. Jako pierwsza na wartości kamienia poznała się jubilerska firma Tiffany&Co, a gdy zmieniono nazwę minerału, tanzanit zaczęto kupować równie często co diament. Unikatowa barwa tanzanitu sprawia, że jest jednym z rzadszych kamieni szlachetnych. Właśnie dlatego warto mieć w kolekcji choć jeden klejnot z tanzanitem. Kamieniem, którego złoża mogą się niedługo wyczerpać.


Pozostaw swoje przemyślenia tutaj